Jelcz-Laskowice: Wieczór poetycki Krystyny Paraszkiewicz-Pater

W piątek 11 września 2020 o godz. 18:00 zapraszamy na wieczór poetycki poświęcony książce pt. „Zdążyć” autorstwa Krystyny Paraszkiewicz-Pater. Spotkanie odbędzie się w sali kameralnej Centrum Kultury. Wstęp wolny.

„Napisałam tę książkę, by oswoić samotność i się z nią pogodzić. To opowieść o czułości, trosce, przyjaźni, przemijaniu, ciągłości i nadziei. O wszystkich tych ponadczasowych wartościach, które budują naszą tożsamość. W dzisiejszej, trudnej rzeczywistości pandemii, w czasie narastającego lęku i chaosu, potrzebujemy oparcia. Dla mnie taką kotwicą są moi bliscy. Niektórzy z nich przeszli już na <>, ale nadal żyją we mnie. Są moimi korzeniami i systemem wartości. Dzięki nim mogę mierzyć się z niełatwą codziennością.” – Krystyna Paraszkiewicz – Pater

Krystyna Paraszkiewicz-Pater – aktorka, poetka, autorka monodramów i scenariuszy –pedagożka. Urodziła się 23 maja 1953 r. w Pustkowie Żurawskim koło Wrocławia. Jest absolwentką wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (1976). Prawie dwadzieścia lat spędziła na scenach różnych teatrów, m.in. Teatru Animacji oraz Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, OTO „Kalambur” we Wrocławiu i Teatru Współczesnego im. E. Wiercińskiego we Wrocławiu. Wyróżniana za kreacje aktorskie Nagrodą Dziennikarzy i Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Realizatorka kilku autorskich monodramów wokalnych, występuje w recitalach, koncertach poezji śpiewanej, programach estradowych, współpracuje z filmem.

Od blisko 30 lat poświęca się pracy pedagogicznej z młodzieżą, prowadząc warsztaty teatralne i aktywności twórczej oraz zajęcia z zakresu teatroterapii dla dzieci i młodzieży chorych onkologicznie, przewlekle i z różnymi niepełnosprawnościami.

Z grupami teatralnymi działającymi przy Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu oraz innych ośrodków kultury realizowała kilkanaście widowisk poetycko-muzycznych i trzy książki literackie z utworami młodych uczestników tych zajęć:

„Trochę inny świat” (2016)

„Słońce świeci wszystkim” (2018)

„Pod wspólnym parasolem” (2019).

Jest laureatką Nagrody Ministra Edukacji Narodowej (2011).

Poezję pisze od 1992 roku. Publikowała w antologiach „Wyjście na miast” (1994) i „Kiedy Ty mówisz Odra” (1999), w kwartalniku literackim „Dykcja” (1996), wielokrotnie w audycjach wrocławskiego radia. W 1997 roku wydała debiutancki tomik „Szara strona”, zawierający wybór 55 wierszy, nagradzanych na środowiskowych, regionalnych i ogólnopolskich konkursach poetyckich. Pisuje także poetyckie komentarze do telewizyjnych filmów o sztuce.

DG

REKLAMA