Jelcz-Laskowice: Usuną barszcz Sosnowskiego. Między innymi na terenie osiedli

Jelcz-Laskowice: Usuną barszcz Sosnowskiego. Między innymi na terenie osiedli

Burmistrz Jelcza-Laskowic poinformował, że do 30 września 2024 r. na terenie gminy będzie trwała akcja zwalczania barszczu Sosnowskiego. Obszar wykonywanych prac obejmuje między innymi: os. Europejskie, os. Jelcz, pola w obrębie Nowego Dworu, pas drogowy drogi powiatowej nr 1543D w kierunku na Nowy Dwór.

– Jednocześnie zwracam się z apelem do właścicieli i zarządców nieruchomości o usuwanie tej toksycznej rośliny stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi – czytamy w komunikacie UMiG.

Zaleca się, by usuwanie barszczu Sosnowskiego powierzyć podmiotowi, który specjalizuje się w usuwaniu toksycznych roślin. W przypadku wystąpienia poparzeń odpowiedzialnością może zostać obarczony właściciel lub zarządca nieruchomości, na której zaistniało zdarzenie. – Przypominam, że barszcz Sosnowskiego jest rośliną niebezpieczną i silnie toksyczną.

Jelcz-Laskowice: Szacowanie strat, spowodowanych przymrozkami, w uprawach rolnych

Barszcz Sosnowskiego to jedna z największych roślin zielnych na świecie. Osiąga nawet do 3-5 metrów wysokości, zaś szerokość rozety liściowej do 2m i grubość łodygi może osiągać nawet do 12 cm. Barszcz Sosnowskiego należy do rodziny baldaszkowatych przypominając wyglądem koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

W soku i w olejkach eterycznych barszczu Sosnowskiego występują substancje toksyczne (furanokumaryny), które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia (wysypki, zaczerwienienia, opuchlizna, owrzodzenia), a objawy pojawiają się od kilku do kilkunastu godzinach po bezpośrednim kontakcie.

Wśród objawów u osób mających kontakt z barszczem wymienia się: nudności, wymioty, bóle głowy, a także obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Wskazuje się również na możliwość wpływu toksycznych związków na powstawanie nowotworów skóry.

Toksyczności barszczu Sosnowskiego sprzyja wilgoć i wysoka temperatura powietrza, zatem należy uważać szczególnie latem. Ponadto warto wiedzieć, że do poparzeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.