Na początku lutego odbyło się spotkanie Prezesa Zarządu JELCZ Sp. z o.o. Wioletty Krawczyk-Namyślak z Burmistrzem Jelcza-Laskowic Bogdanem Szczęśniakiem. W spotkaniu uczestniczył również Sekretarz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice Dariusz Koprowski. Tematem spotkania był zainaugurowany dwa lata temu projekt wzbogacania miejskich przestrzeni publicznych rzeźbami kultowych modeli pojazdów marki JELCZ.
Figury powstające w ramach projektu, który zainicjowaliśmy jako Urząd Miasta i Gminy w 2021 roku ma na celu podkreślenie bogatej tradycji przemysłowej naszego miasta. Dwa lata temu odsłoniliśmy pod Miejsko-Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach rzeźbę pojazdu JELCZ 043, jednego z najsłynniejszych autobusu polskiej produkcji, popularnie zwanego Karosą lub Ogórkiem. Z okazji 30lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej na Placu Jana Pawła II stanęła rzeźba pojazdu JELCZ 004, przez strażaków potocznie zwanego Jelonkiem, który do niedawna znajdował się na wyposażeniu niemal każdej remizy strażackiej w naszym kraju. Planujemy kontynuować ten projekt, który ma na celu podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu i spotyka się z dobrym odbiorem społeczności lokalnej. Nie byłoby to jednak możliwe bez udziału spadkobiercy i kontynuatora Jelczańskich Zakładach Samochodowych czyli spółki JELCZ Sp. z o.o. Dlatego dziś z Panią Prezes Wiolettą Krawczyk-Namyślak ogłaszamy, że jedna z kolejnych rzeźb powstanie właśnie pod siedzibą przedsiębiorstwa, które zajmuje się produkcją specjalistyczną na potrzeby wojska – deklaruje Burmistrz Miasta Jelcz-Laskowice Bogdan Szczęśniak.
Dziś Spółka JELCZ to niekwestionowany lider w segmencie dostaw podwozi pod zabudowy specjalistyczne dla Wojska Polskiego. Mamy jednak świadomość, że współczesne sukcesy przedsiębiorstwa nie byłyby możliwe, gdybyśmy nie korzystali z dorobku polskiej myśli motoryzacyjnej, która rodziła się w tych murach w latach 60’ 70’ 80 i 90’, gdy fabryka była wiodącym producentem autobusów i ciężarówek na rynek cywilny. Dziś produkujemy pojazdy w układzie napędowym 4×4, 6×6 oraz 8×8, które stanowią kluczowy element zaplecza logistycznego Polskich Sił Zbrojnych. Firma bierze także udział w najważniejszych programach modernizacji polskich Sił Zbrojnych, takich jak WISŁA, NAREW czy PILICA. Niezawodne pojazdy S02 produkowane od 2014 roku stanowią obecnie podstawę zaplecza logistycznego Wojska Polskiego. Dziś oficjalnie włączamy się do projektu, którego celem jest promowanie tradycji marki JELCZ, ale nie zdradzając szczegółów powiem tylko, że naszym celem będzie prezentacja dokonań obecnej kadry inżynierskiej spółki – zapowiada Prezes Zarządu JELCZ Sp. z o.o. Wioletta Krawczyk-Namyślak.
Podczas spotkania odbyła się prezentacja planów dotyczących rozwoju projektu tworzenia figur kultowych pojazdów marki JELCZ na terenie miasta. Przedstawiciele miasta Sekretarz Miasta i Gminy Dariusz Koprowski i pracownik promocji Błażej Telążka zaprezentowali Pani Prezes Wiolettcie Krawczyk-Namyślak dwie istniejące już na terenie miasta miniatury pojazdów. Znalazła się chwila na wykonanie pamiątkowych zdjęć. Burmistrz Bogdan Szczęśniak zakończył spotkanie zaproszeniem Spółki do udziału w organizowanym od 4 lat na terenie Jelcza-Laskowic wydarzeniu Dwa Światy, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „V zlot JELCZA i reszty świata…..”. Wydarzenie stanowi ważny punkt w kalendarzu imprez w mieście Jelcz-Laskowice, które rozwinęło się z pasji do motoryzacji i dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorstw z branży Automotive. Tegoroczna edycja Dwóch Światów ma na celu otwartość i integrację środowisk lokalnych – nie tylko motoryzacyjnych. Lokalni wystawcy, sołectwa, lokalne przedsiębiorstwa i mieszkańcy będą razem budować to wydarzenie.
Źródło: jelcz.com.pl / zdjęcie ilustracyjne: Justyna Orzechowska / TM