Jelcz-Laskowice: Rozpoczyna się V Międzynarodowy Festiwal Organowy

W Jelczu-Laskowicach rozpoczyna się V Międzynarodowy Festiwal Organowy. Składa się on z cyklu czterech sobotnich koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta i Gminy, Miejsko-Gminne Centrum Kultury oraz parafia pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach.

Festiwal ma na celu popularyzację piękna kameralnej muzyki organowej w środowisku melomanów, zarówno muzyków profesjonalnych jak i amatorów. Specyficzny charakter Festiwalu Organowego polega na współbrzmieniu organów jako instrumentu przewodniego, wraz z innymi instrumentami towarzyszącymi oraz śpiewem solistów. Naszym celem jest wspieranie twórczości muzyków i kompozytorów.

W trakcie pierwszego koncertu usłyszymy organistę Bogusława Rabę, artyście towarzyszyć będą: Joanna Zawartko – Kołodziej (sopran) oraz Paweł Kołodziej (bas). Zapraszamy 11 sierpnia 2018, na godz. 19.00 do kościoła im. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach.

Bogusław Raba ukończył studia w specjalnościach „organy” oraz „teoria muzyki” w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Następnie odbył prywatne studia improwizacji organowej w Amsterdamie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu organowej muzyki francuskiej oraz improwizacji. Bogusław Raba łączy działalność koncertową z pracą naukowo-dydaktyczną. Był wykładowcą w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, obecnie jest adiunktem w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Brał aktywnie udział w międzynarodowych konferencjach naukowych oraz festiwalach organowych w Polsce, Francji, Niemczech, Norwegii oraz Stanach Zjednoczonych (m.in. recitale wykładowe: Miami, Pittsburgh). Artysta prowadzi obecnie badania we Francji poświęcone postaci i twórczości Charles’a Tournemire’a, wybitnego organisty i kompozytora przełomu XIX i XX w. Artysta ma w swoim dorobku rejestracje telewizyjne i fonograficzne, w tym płytę habilitacyjną – Fantasia silesiana z muzyką organową kompozytorów śląskich doby romantyzmu.

Joanna Zawartko-Kołodziej ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej – Klonowskiej. Jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wokalnych. Śpiewaczka była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Wrocławia. Joanna Zawartko – Kołodziej bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Dusznikach-Zdroju, Bydgoszczy, Kudowie-Zdroju, Krakowie, Wrocławiu, Koszycach (Słowacja), Saaremaa Opera Festival (Estonia). Można ją także usłyszeć w Badisches Staatstheater Karlsruhe, Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, filharmoniach: Dolnośląskiej, Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Narodowej, Poznańskiej, Sudeckiej, Śląskiej oraz Koszyckiej, a także w Narodowym Forum Muzyki.

Paweł Kołodziej studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala oraz w Hochschule für Musik w Dreźnie w klasie KS prof. Olafa Bӓra. Uczestnik Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie oraz Studio de l’Opéra de Lyon. Jest laureatem licznych nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Brał udział w Kursach Mistrzowskich wielu wybitnych artystów. Śpiewak był wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezydenta Wrocławia. Artysta bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Pradze, Krakowie, Bydgoszczy, Lyonie, Dusznikach-Zdroju. Jest odtwórcą partii basowych w blisko 20 dziełach oratoryjnych. Można go także usłyszeć w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Operze Królewskiej w Wersalu, operach w Lyonie i Vichy, Teatrze Narodowym w Pradze, filharmoniach: Dolnośląskiej, Śląskiej, a także w Narodowym Forum Muzyki. Współpracuje równie

W programie pierwszego koncertu V Międzynarodowego Festiwalu Organowego znajdą się utwory A. Dvoraka, G. Verdiego, B. Raby, K. Jenkinsa, J. Rheinbergera, K. Kurpińskiego, G. Rossiniego, G.F. Haeldla.

Zaszczytną funkcję dyrektorów artystycznych festiwalu pełnią Jan Drozdowicz – organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek – muzyk, pedagog, wicedyrektor Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu, którzy z wielką starannością przygotowali program tegorocznego festiwalu dbając o wysoki poziom artystyczny.

Dzięki ofiarności parafian Kościół jest wyposażony w wysokiej klasy organy, które gromadzą miłośników muzyki poważnej. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Jelczu-Laskowicach popularyzuje muzykę organową, a także buduje tradycje muzyczne powiatu oławskiego, co cieszy się uznaniem publiczności.

REKLAMA